Ana Sayfa Espor League of Legends Sezon Öncesi Dönem Başladı!

League of Legends Sezon Öncesi Dönem Başladı!

530
0
League of Legends Sezon Öncesi Dönem Başladı!
League of Legends Sezon Öncesi Dönem Başladı!

League of Legends 9. sezonun bitmesiyle sezon öncesi döneme girdi. Bu dönemde her zamankinden daha fazla değişiklik oluyor. Detaylar haberimizde.
League of Legends’ın profesyonel ve amatör sezonları arasında, tatil dönemine en yakın olan şey, sezon öncesi dönemler. Dolayısıyla, oyunun temel oynanış mekaniklerinde değişiklikler ve büyük dengeleme işlemleri yapmak için genellikle bu dönem seçiliyor. Bu yılki sezon öncesi dönemde, League of Legends’ın tüm rötuşlarını tamamlarken, bir yandan da daha derin, anlaşılır ve tatmin edici bir oyuncu deneyimi yaratmaya çalışılıyor.
Yapılan açıklamalara göre diğer sezon öncesi dönemlerden daha kapsamlı değişiklikler yapılacak. Bu değişiklikler harita üzerinde, ejderhalar konusunda, eşya sisteminde yapılan değişiklikler ve anahtar rünler üzerinde yoğunlaşmış olacak. Oynanış açısından yeni bir soluk getirecek olan bu dönem oyuncuların yeni değişikliklere uyum sağlayabilmesi açısından önemli. Sezon öncesi dönemde oynadığınız dereceli maçların da gizli MMR’ınızı etkilemediğini hatırlatalım.

Harita Değişiklikleri

League of Legends’da hatırlarsanız harita dokusu ve şekil açısından birkaç kez değiştirilmişti. Kış Haritası gibi etkinliğe yönelik değişiklikler olsa da oyuncuların aklına kazınmıştı. Ancak bu seferki değişiklik oynanışa değişiklik yapmak açısından yapılıyor. Alt ve üst koridorun kenarlarına bir çıkıntı ekleniyor. Bu şekilde oynanışa derinlik eklemek isteyen Riot Games değişiklikler hakkında şunları söyledi: “Oyuncuların çevreden faydalanarak savaşları çevirmesine imkân vererek, yan koridorların daha fazla rakibi alt etme fırsatı sunmasını sağlamak.”

 

Ayrıca Ejderha ve Baron pitinin karşısına da çalı ekleyerek bu bölgelere stratejik açıdan önem kazandırmayı ve oyun yapma potansiyelini artırması yönünden zenginlik katmayı amaçlıyor.

Ejderhalar da harita üzerinde değişikliklere sebep olacak. Ama bu konuya ejderhalar kısmında değinmek daha iyi olacaktır.

Ejderha Değişiklikleri

2020 sezonu “Elementlerin Yükselişi” olarak adlandırılmıştı. Bundaki en büyük etkense Ejderhalar. Ejderhalar konusunda birçok değişiklik yapıldı. Artık ejderhalar yalnızca bulundukları alanda değil haritanın genelinde stratejik adımlar atılmasını ve oynanışı değiştirmeyi sağlıyor. Elementlerin Yükselişi’nde element ejderlerinin kadim büyüleri, oyun alanını değiştirerek Sihirdar Vadisi’ne hayat verecek. Üçüncü ejder ortaya çıkmadan önce Vadi’yi bambaşka bir hale getirecek ve bu olaydan sonra oyun boyunca sadece onun elementi ortaya çıkacak.
Ejder kestiğinizde elde ettiğiniz ejder güçlendirmeleri de birtakım değişikliklere uğradı. Burada amaç element güçlendirmelerini eşit oranda keyifli ve güçlü kılmak. Ayrıca ejderleri keserek elde edebileceğiniz Ejder Ruhu mekaniği de yeni sezonda oynanışı büyük ölçüde değiştirebilecek özelliklerden. Bir takım, dördüncü element ejderini kestiğinde bir element güçlendirmesi yükü kazanmak yerine, baskın ejderden kuvvetli bir ejder ruhu ele geçirir. Ejder ruhlarını katledildikten sonra kaybetmezsiniz ve bunlar oyun sonuna kadar devam eder. Yalnızca bir takım ejder ruhunu elde edebilir. Daha sonra vadiye Kadim Ejderha iner.

Alev Ejderi ve Vadiye Etkisi

Alev Ejderi’nin verdiği yüzdelik hasar artışı özelliği yerini koruyor. Buna ek olarak Alev Ejderi Ruhu, her üç saniyede bir sonraki saldırınız veya hasar veren yeteneğiniz küçük bir alan etkili patlama oluşturarak ilave saldırı gücü, yetenek gücü ve ilave canla birlikte güçlenen değişken hasar verir.

Alev Ejderi Sihirdar Vadisi’nii parçalayarak güçlendirme kamplarından geçen yeni yollar ortaya çıkarır ve kampların çalılarını yakıp küle çevirir. Ayrıca ejder çukuru Alev Ejderi’nin eriyen bölgesi haline gelir ve çukurun ağzındaki duvarlar çöker.

Okyanus Ejderi ve Vadiye Etkisi

Okyanus Ejderi de normalde verdiği özelliği korumakta. Eksik canınız her saniye yüzdelik olarak yenilenir. Okyanus Ejder Ruhu’nun etkisi herhangi bir şekilde hasar vermek 3 saniye boyunca can ve kaynaklarınızın büyük oranda yenilenmesini sağlar. Minyonlara hasar vermek daha az yenilenme sağlar.

Okyanus Ejderi vadiye yaşam getiriyor desek yanlış olmaz. Okyanus Ejderi mevcut çalıların büyümesine, ejder çukurunun etrafında yeni çalıların çıkmasına ve çevrede su birikintileri oluşmasına sebep olarak Vadi’ye yeni bir hayat verir. Ayrıca ormanın dört çeyreğinde de Can Eriği bitkileri yeşerir.

Bulut Ejderi ve Vadiye Etkisi

Bulut Ejderi’nin sağladığı etki değişti. Artık ultinizin bekleme süresinin azalmasını sağlıyor. Bulut Ejderi’nin Ruhu ise Normal saldırılarınızı veya yeteneklerinizi rakibe isabet ettirmek, temel yeteneklerinizin bekleme süresini azaltır.

Bulut Ejderi’nin haritada yarattığı etki ise hareket hızına yönelik Bulut Ejderi’nin gücü ormanda ve ejder çukurunda hava akımı oluşturarak bölgede bulunan şampiyonların hızlanmasına yol açar.

Dağ Ejderi ve Haritaya Etkisi

Dağ Ejderi’nin de sağladığı etki değişti. Artık yüzdelik olarak zırh ve büyü direncini artırıyor. Dağ Ejderi’nin Ruhu’nu ele geçirdiğinizde ise 5 saniye boyunca hasar almamak yok edilene kadar etkin olan bir kalkan kazandırır. Kalkan miktarı ilave saldırı gücü, yetenek gücü ve ilave canla birlikte artar.

Dağ Ejderi’nin haritaya olan etkisi ise şöyle. Vadi boyunca sismik sarsıntılara yol açar. Zeminden fırlayan kayalar yeni dar alanlar oluşturur ve pusu imkânı sunar. Bunlar özellikle de ejder çukurunda görülür.

Kadim Ejderha

Kadim ejderha artık daha tehlikeli. Kadim Ejderha konusunda yapılan değişiklik hakkında Riot Games şunları yazdı:
“Kadim Ejderha hâlâ güçlü ve kısa süreli bir çatışma güçlendirmesi veriyor. Fakat ejder ruhu alamayan takıma, takım savaşlarından galip çıkma şansı verebilmek için onu yeniliyoruz. Bunu da Kadim Ejderha’nın kesilen element ejderi sayısıyla birlikte artan güçlendirmesini (önde olan takıma daha fazla avantaj sağlıyordu) kaldırıp yeni bir infaz mekaniği getirerek başarıyoruz. Eğer Kadim Ejderha’nın yakma hasarı az canlı rakip şampiyonları etkilerse, onların Kadim Kıyım tarafından tüketilmelerine sebep oluyor. Bu da onları anında katlediyor!”

https://www.youtube.com/watch?v=OCIfnx2Imn0&feature=emb_logo

Eşya Değişiklikleri

 

Destek Eşyaları

Eşya değişiklikleri konusunda ön plana çıkan rol yine destek. Riot Games yapacağı değişikliklerle desteklerin paralarını önemli olan eşyalara ayırabilmesini sağlamayı hedefliyor. Öyleyse destek eşyalarındaki değişikliklere bir göz atalım. 2 yeni destek eşyasının da oyuna geleceğini hatırlatalım.

Riot Games yazdığı makalede şunlara değindi: “Artık minyon çalmayı daha az ödüllendiriyorlar ve genel olarak çok daha keyifli ve kapsamlı görev sistemlerine sahipler. Ayrıca eşyaların sebep olduğu mevcut karışıklığı ve bunların gereksiz kurallarını azaltıyoruz.”

Daha tatmin edici eşyalar oluşturma hedefimizin bir parçası olarak, destekler artık bu başlangıç eşyalarını geliştirmek zorunda değil. Bunun yerine görev sistemi, belli dönüm noktalarına ulaşıldığında eşyaları otomatik olarak ikinci ve üçüncü aşamalarına geliştiriyor. Totem pasifi de bu geliştirmelere uyarlandı:

  1. Aşama – Başlangıç nitelikleri ve altın üretimi pasifi
  2. Aşama – Nitelikler iyileştirilir ve 3 totem eklenir
  3. Aşama – Nitelikler büyük ölçüde gelişir, 4 totem kapasitesi, altın üretimi pasifi kaldırılır.”

Ayrıca Eski Para’da kaldırıldı. Bu yüzden artık Targon’un Heybeti’nden menzilli şampiyonlar da faydalanabilecek. Ayrıca sürekli minyon biçmeyi cezalandıran yeni bir kural ekleyeceğini belirten Riot, hâlâ arada bir desteklerin minyonlara son vuruş yapmasına, hatta şu anda olduğu gibi minyon dalgası temizlemesine de izin verdiğini belirtti.

2 Yeni Destek Eşyası

 

Hayalet Orak

İşin fiziksel tarafına odaklanan saldırı eşyası serisi!

Hayalet Orak

 

Çelik Omuzluk

İşin fiziksel tarafına odaklanan savunma eşyası serisi!

Çelik Omuzluk

 

Shurelya’nın Rüyası

 

Shurelya’nın Rüyası

 

Zırh Deşme Eşyaları

 

Kanlı Kılıç

Zırh deşme eşyaları konusunda pek bir değişiklik yok. Ancak iki tane yeni zırh deşme eşyası oyuna gelecek. Yeni eşyalardan ilkinin adı “Kanlı Kılıç”. Yeni eşya ile ilgili Riot Games şunları söyledi. “Kanlı Kılıç yalnız bir rakibi avlarken Draktharr’ın Gece Kılıcı’na benzer seviyelerde hasar sunuyor; fakat takım savaşlarına girdiğinizde bu değer Gecenin Kıyısı’nın seviyelerine düşüyor. Gidin ve biriyle teke tek savaşın. 2’ye 1 veya 5’e 1 de olur tabii ama işin heyecanı kaçar.”

TOPLAM BEDEL: 3000 Altın

TARİF: Dişli Kama + Vampirî Asa + 1000 Altın

SALDIRI GÜCÜ: 50

ZIRH DEŞME: 10

CAN ÇALMA: %15

ÖZEL PASİF: KAN KOKUSU: Bir veya daha az görünür şampiyonun yakınındayken 8 Zırh Deşme ve 1-18. seviyelerde %40 100 Saldırı Hızı kazandırır. Diğer rakip şampiyonlar yaklaştığında bu etki 3 saniye içinde azalarak kaybolur.

Umbra Kılıcı

Oyuna gelecek olan 2. Eşya ise “Umbra Kılıcı”. Göze Göz pasifinin yeni sahibi. Umbra Kılıcı’nın nitelikleri çok da yüksek değil ama en ucuz zırh deşme eşyası da o. Göze Göz‘den faydalanmak istiyorsanız alın.
TOPLAM BEDEL: 2400 Altın

TARİF: Dişli Kama + Uzun Kılıç + Uzun Kılıç + 600 Altın

SALDIRI GÜCÜ: 50

ZIRH DEŞME: 12

BEKLEME SÜRESİNDE AZALMA: %10

ÖZEL PASİF: GÖZE GÖZ Rakibe ait bir totem tarafından tespit edildiğinde 8 saniyeliğine yakınındaki kapanları açığa çıkarır ve totemleri devre dışı bırakır (bekleme süresi 45 saniye). Bu süre boyunca, normal saldırılar devre dışı bırakılan kapanları anında kırar ve totemlere üç kat hasar verir.

Enerji Dolu Eşyalar

Kendilerine ait enerjiyi doldurunca özel bir etki gerçekleştiren eşyalar için ufak bir değişiklik. Yani Fırtınabiçen, Bombardıman Topu, Statik Hançer ve Kircheis Parçacığı. Peki bu eşyalarda enerji dolu etkisi nasıl uygulanacak?
Enerji Dolu etkilerinden elde edilen hasar artık birikiyor, en yüksek hasarı veren kaynak seçilmiyor.

Hareket ederek kazanılan Enerji Dolu yükleri %20 arttı; saldırarak kazanılan yükler %50 azaldı.

Enerji Dolu etkileri artık her zaman kuleleri etkiliyor.

Fırtınabiçen

 

Fırtınabiçen

Bombardıman Topu

 

Bombardıman Topu

Statik Hançer

 

Statik Hançer

 

Kircheis Parçacığı

 

Kircheis Parçacığı

 

Kaldırılan Eşyalar

Shojin’in Mızrağı, Ohmyıkıcı, Zz’Rot Kapısı, Çeviklik Eldiveni ve Keskingaga Pelerini oyundan kaldırılıyor. Ancak Shojin’in Mızrağı ARAM oyun modunda kullanılabilir olacak.

Rünlerde Yapılan Değişiklikler

“Arakçı” kaldırıldı. Arakçı yerine gelen rün ise “Prototip: Heptaş”. Arakçı’nın manevi varisi Heptaş! Arakçı’nın tasarımının karışım kısmı gibi, Heptaş o anda sahip olduğunuz şeylerle idare etmenizi gerektiriyor. Sunduğu anahtar rünlere ilişkin olarak Heptaş’ın avantajı, kullanıcılarının normalde çok daha uzun bekleme sürelerine sahip olan anahtar rünleri hızla kullanabilmelerini mümkün kılması.

Prototip: Heptaş

 

Değişikliklere uğrayan diğer rünler ise şöyle;

Yenilmez

 

Artçı Şok

 

Pratik Zeka

 

Bulut Pelerini

 

Ormana Yönelik Değişiklikler

Kampların daha hızlı ortaya çıkması, ormancıların haritanın kendi tarafında düzenli olarak altın ve deneyim kazanmasını sağlıyor. Ayrıca ek deneyimin kaldırılması, başarısız baskınların bedelini artırıyor. Ormancılar artık daha sık kamp temizleyebiliyor. Bu yüzden oyunu tamamen ele geçirmemeleri için, tam temizlemenin kazandırdığı altın ve deneyim miktarı azaltıldı.
Ormancı eşyalarından gelen ek deneyim özelliği kaldırıldı. Seviye bakımından geri kaldığınızda, ormancı eşyaları artık canavar kestiğinizde size fazladan deneyim kazandırmıyor.

Orman Deneyimi