Ana Sayfa PC Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Olacak!

Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Olacak!

484
0
Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Olacak!
Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Olacak!

Blue Byte tarafından geliştirilen Anno 1800 Nisan 2019’da oyuncularla buluşmuştu. Şehir kurma ve RTS (Gerçek Zamanlı Strateji) türünde olan oyun çok beğenilmişti ve serinin en hızlı satan oyunu olmayı başarmıştı.

Anno serisi strateji türü oyunların en köklü olanlarından biridir. Bizleri uzaya dahi çıkarmışlığı olmuştur. Ancak bu serinin otantik havası ile pek örtüşmediği ve oyuncuların çok da ısınamaması nedeniyle son oyun olan Anno 1800’de devam ettirilmemiştir.

Anno 1800 ise bizi Sanayi Devrimi’ne götürmektedir. Ufak bir tarım kolonisi olarak başladığımız oyunda gelişerek Sanayi Devrimi’ne tanık oluyoruz. Ticaret ve şehir kurma ağırlıklı oyunda temel savaş dinamikleri de bulunuyor. Ancak bu kısım oyunun çok da üzerinde durduğu bir mekanik değil. Daha çok para ve nüfus planlaması üzerinde çalışılan oyunda pek çok farklı dinamik bulunuyor.

Oynanışa büyük bir etkisi olan diyaloglar sayesinde şehrimizin geleceğini belirleyebiliriz. Üretim zinciri konusunda da oldukça anlaşılır bir yapısı bulunuyor. Daha ileri düzey üretimler yapabilmeniz için öncesinde kurmanız gereken üretim alanları net bir şekilde oyunculara sunuluyor. Bu da şehrinizin gelişimini ne yönde yapmak istediğinize karar vermenizi kolaylaştıran bir unsur.

anno-1800-hafta-sonu-ucretsiz-olacak

Ayrıca şehrinizin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı adaları da ziyaret etmeniz gerekebilir. Çünkü sizin adanızda yetişmeyen bir hammadde başka bir adada yetişiyor olabilir. Bu yüzden üretim tesislerinizi başka bir adaya kurarak orayı da kendiniz için kullanmanız gerekiyor. Tabii ki bunun lojistik kısmıyla da siz ilgileniyorsunuz. Gemiler ile üretimini yaptığınız hammaddeyi şehrinize ulaştırmanız gerekiyor.

Oyundaki en önemli şeylerden biri nüfus kontrolü. Oyunun en büyük kısmını kaplayan nüfus kontrolü konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü şehir planlaması ve bütçe konusunda sizi en çok etkileyecek olan şey nüfusunuz. Elbette herkes hızlı bir gelişimi arzular ancak bunun plansız yapılmaması gerekiyor. Giderek sanayileştiğimiz oyunda ilk üreticiyi hiçbir zaman unutmamanız gerekiyor. Oyundaki ilk üretici çiftçi sınıfı. Sınıflar ile gelişiminiz doğru orantıda ilerliyor. Bu çiftçileri zamanla geliştirerek işçi ve zanaatkarlara dönüştürebiliyorsunuz. Ancak üretim yapmadığınız durumda hammaddeleri dışarıdan temin etmeniz gerekecek. İthalat için de ayrı bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu noktada başarısız olursanız halkınız ölebilir.

Anno 1800 pek çok şeyi sürekli kontrol etmeniz ve sürekli planlama yapmanız gereken bir oyun. Oyun hafta sonu ücretsiz olarak oynanabilecek. Epic Games Store ve Uplay üzerinden gerçekleştirilecek olan kampanya için oyunu şimdiden indirebilirsiniz.