En Çok Bağımlılık Yapan Oyunlar Açıklandı!

  391
  0
  En Çok Bağımlılık Yapan Oyunlar Açıklandı!
  En Çok Bağımlılık Yapan Oyunlar Açıklandı!

  En Çok Bağımlılık Yapan Oyunlar Açıklandı!Oyuncuların en çok hangi oyuna bağlı kalıp bağımlısı olduğu merak konusuydu. Clutch tarafından yapılan bir açıklama ile bu sorunun cevabını artık biliyoruz.

  Oyuncuların bugünlerde oynayabileceği bir sürü oyun var. Büyük bütçeli olanlarından düşük bütçeli olanlara veya sanat tasarımı, grafiği oynanışı vb aşırı derecede fazla seçenek mevcut.

  Bu araştırma ile elde edilen diğer sonuçlar ise oldukça ilginç. Araştırmaya göre kadınlar oyun bağımlısı olmaya erkeklerden daha meyilli. Ayrıca iş arayan insanların, iş sahibi insanlara göre oyun oynamaya daha çok zaman ayırdığı ve bağımlı olduğu görülüyor.

  Peki oyuncuların en çok bağımlısı olduğu oyun hangisi?

  En Çok Bağımlılık Yapan Oyunlar Açıklandı!
  En Çok Bağımlılık Yapan Oyunlar Açıklandı!

  İlk olarak bu verilerin nasıl elde edildiğinden ve bu bilginin nasıl güvenilebilir olduğundan bahsedelim. 1.570 oyundan en çok oynanan 17 oyunu seçen Clutch, bu 17 oyunu daha sonra en çok bağımlılık yapan oyunlar listesine çevirdi.

  Araştırmaya katılan katılımcılar, ‘Greenfield Video Game Addiction Test’in geliştirilmiş bir versiyonuyla karşılaştılar. Katılımcılar bu testten aldıkları sonuca göre bağımlılık puanları verildi.

  Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde en çok bağımlılık yapan oyunlar ortaya çıktı. Listenin tepesinde gördüğümüze şaşırmadığımız Minecraft bulunuyor. Aldığı 37.9’luk puanla en çok bağımlılık yapan oyun olarak öne çıkıyor. Ardından ise Red Dead Redemption 36 puanla Minecraft’ı takip ediyor.

  Listenin tepesindeki 2 önemli yapının arkasındaki oyun ise oldukça enterasan. For Honor, 35.3 puanla listede 3. sırada yer alıyor. Çıktığı dönemde herkes tarafından beğenilen oyun belli bir süre sonra oyuncuların ilgisini kaybetmişti. Oyuncu sayısında ciddi düşüş yaşandıktan sonra gerçekleşen indirimler, güncellemeler ve bir dönem ücretsiz olarak dağıtılması onu tekrar üst sıralara çıkarmış gibi görülüyor.

  4. sırada ise ciddi bir oyuncu kitlesine sahip olan Overwatch bulunuyor. Listede daha arka sıralara baktığımızdaysa GTA V, Fortnite Battle Royale, H1Z1, Apex Legends gibi önemli yapımları da görüyoruz.

  Peki Minecraft neden en tepede? Çünkü Minecraft yalnızca bir oyun olarak beğeni toplamadı. İstediğiniz her şeyi yapabildiğiniz oyunda ana karakter tamamıyla siz oluyorsunuz. Kurduğunuz hayalleri gerçekleştirebildiğiniz geniş bir dünya sunan oyunda, gerçek dünyadan eserleri, tasarımlarınızı ve eğlenceli yapıtları oyuna aktarabiliyorsunuz.