Pearl Abyss’in Yeni Oyunu Shadow Arena İncelemesi

  357
  0
  Pearl Abyss'in Yeni Oyunu Shadow Arena İncelemesi
  Pearl Abyss'in Yeni Oyunu Shadow Arena İncelemesi

  Shadow Arena İncelemesi yazımıza hoşgeldiniz! Kore’li geliştirici Pearl Abyss, çıkardığı MMORPG oyunu olan Black Desert ile büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştu. Bu oyun için çeşitli modlar da yayınlanmış ve oyunculara sunulmuştu. Shadow Arena ise Black Desert’a sığmayıp oyun olma potansiyeline ulaşan bir etkinlik olarak göze çarpmıştı. Shadow Arena İncelemesi yazımıza hoşgeldiniz.

  Pearl Abyss’in yeni oyunu Shadow Arena’nın kapalı beta süreci başladı. 27 Şubat’tan 8 Mart tarihine kadar devam edecek olan bu süreçte pek çok oyuncunun oyunu deneme imkânı bulunuyor. Günümüz trendlerinden olan Battle Royale türünün farklı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda PvE ve PvP ögeleri aynı anda bulunuyor. Aynı zamanda diğer Battle Royale türündeki oyunlar gibi içinde bulunmanız gereken bir alan ve bu alanın dışına çıktığınızda hasar veren Kara Sis isimli bir tehlike sizi bekliyor.

  Black Desert fazlasıyla başarılı şekilde oyunculara sunulan PvP savaşları bu oyuna da aktarılmış. Rakiplerinizle savaşırken stratejinizi çok iyi bir şekilde belirlemeniz ve onların yeteneklerinden de sıyrılmanız gerekiyor. Oyunun etkileyici görsel kalitesi sayesinde kullandığınız yeteneklerin ve çevre unsurlarının sizi daha çok içine çektiğini söylememiz mümkün. Shadow Arena incelemesi zor ve bir o kadar ilginç bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

  Shadow Arena Kahramanlar

  Oyunun içerisinde yalnızca tek bir karakteriniz yok. Şu anda oynanabilir olan 9 adet kahraman bulunuyor. Hepsinin özellikleri ve yetenekleri birbirinden farklı. Bu karakterlerin oynanış stilleri sizin oyun oynama biçiminize ve rakiplerinize göre farklılık gösteriyor. Black Desert oyuncuları da bu kahramanlardan bazılarını tanıyor olabilir. Kahramanların isimleri;

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Jordine Ducas

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Yeonhwa

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Ahon Kirus

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Gerhard Shultz

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Haru

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Herawen

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Orwen

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Goyen

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi Badal the Golden

  (NOT: Ayrıca şu anda kilitli olan bir kahraman slotu da bulunuyor.)

  40 oyuncunun aynı anda oyuna bağlandığı ve yaşayan son kişi olarak gücünüzü kanıtlamaya çalıştığınız bir oyun. Tabii ki Black Desert evreninden çıkan bir oyunda tehlikeli yaratıklarla karşılaşmamak pek mümkün değil. Aynı zamanda yaratıklarla da mücadele etmeniz ve öldürdüğünüz yaratıklardan toplayacağınız eşyalarla güçlenmeniz gerekiyor. Bu noktada yaratıkların verdiği hasarı da küçümsememeniz gerekiyor. Çünkü rakip oyuncuların sizi izliyor olma ihtimalini her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

  Oyunda diğer Battle Royale oyunlarından farklı olarak yeteneklere sahipsiniz. Her kahramanın 4 adet yeteneği mevcut. Bu yeteneklere seviye atlatarak güçlendirmeniz mümkün. Seviye atlamaları durumunda size ve takım arkadaşınıza daha fazla fayda sağlayabilirler. Hem maç içinde elde ettiğiniz beceri kitaplarıyla hem de oyun menüsünde bulunan “Beceri Geliştirme” kısmı sayesinde yeteneklerinizin daha da güçlü hale getirebilirsiniz.

  Oyun Modları

  Oyunda 4 farklı oyun modu bulunuyor. Bunlar;

        a) Bireysel: Tek başınıza oynayarak kalan son kişi olmaya çalıştığınız bir oyun modu.

        b) Takım Savaşı: Bir parti kurarak ekibinizi oluşturuyorsunuz. Rakiplerinizle mücadele ederek hayatta kalan son ekip olmaya çalışıyorsunuz. Oyundaki kahramanların farklı yetenekleri olduğu için takımınızın stratejisine en uygun kahramanları seçmeniz gerekiyor.

        c) Eğitim Modu: Bu modda bekleme alanında sizin dışınızda bulunan 9 kişi ile savaşmanız mümkün. Rakiplerinize düello teklif ederek pratik yapabileceğiniz bir alan. Öldüğünüz anda hemen dirilebiliyorsunuz. Şampiyonların yeteneklerine alışmak ve isabet oranınızı arttırabilmek konusunda çok kullanışlı.

       d) Gizli Savaş: Özel oda kurarak istediğiniz kişilerle oynamanız mümkün. Aynı zamanda odaya şifre de koyabilirsiniz. Arkadaşlarınızın kurduğu özel odalara katılmanıza da olanak sağlanmış.

  Oyun Nasıl Başlıyor

  İlk olarak oynayacağınız oyun modunu seçmeniz gerekiyor. Hangi modda oynayacağınıza karar verdikten sonra karşınıza farklı bir ekran çıkacak. Bu ekranda oynayacağınız kahramanı ve hangi güçlendirilmiş yeteneği kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer Takım Savaşı modunda oynuyorsanız arkadaşınızın seçim yapmasını beklemeniz de gerekebilir. Kahraman seçiminin sonuna geldiğinizde sizi bir depo karşılıyor. Deponuzda bulunan eşyalar mühürlü. Bu eşyalardan yalnızca birini seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz eşyayı yalnızca tek maçta kullanabilirsiniz. Ayrıca bu eşyalar mühürlü olduğu için hemen kullanamıyorsunuz. Maç içinde seçtiğiniz eşyayı kullanabilmeniz için ekranın sağ tarafında yer alan görevi yerine getirmeniz gerekiyor. Görevi yerine getirdiğiniz takdirde mühür kırılıyor ve eşya envanterinize ekleniyor.

  Bekleme alanında gerçekleşen geri sayımdan itibaren herkes birer Kara Ruh’a dönüşüyor. Bu dönüşümün ardından oyun herkesi etrafa fırlatıyor. Havadayken nereye gideceğinize karar vermeniz gerekiyor. Ama eğer karar veremediyseniz endişelenmenize gerek yok. Yere indiğiniz anda yaklaşık 15 saniye boyunda Kara Ruh formunda yüksek hareket hızıyla ilerlemeniz mümkün.

  Kendinize uygun bir alan bulduktan sonra çevrenizdeki yaratıkları öldürerek onlardan eşya toplamaya başlıyorsunuz. Bu şekilde devam edip ölmemeniz durumunda rahatlıkla yeteneğinizi de açabilirsiniz. Ayrıca eşyaları toplayarak güçlenebilirsiniz. Eşya toplamak demişken, eğer bir eşyadan 3 adet toplamayı başarabilirseniz farklı bir eşyaya yükseltebiliyorsunuz. Ancak hangi eşyanın ne kadar güçlü olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok. Oyun topladığınız eşyalar arasında yükseltme yapmanız için bir arayüz tasarlamamış. Eşya yükseltmesi ve güçlü eşyanın kullanılması tamamen otomatik olarak gerçekleşiyor. Sizin yapmanız gereken ise yalnızca belirlenen (Varsayılan “G” Tuşu) veya belirlediğiniz kısayol tuşunu kullanmak. Öldürülen rakiplerin eşyalarını toplamak ve kendi eşyalarınızı güçlendirmeniz de mümkün. Bu şekilde seviye atlayabilir ve hayatta kalan rakiplerinizin karşısına daha güçlü şekilde çıkabilirsiniz. Eşyalar yalnızca gücünüzü yükseltmiyor. Aynı zamanda kullandığınız eşyalar karakterinizin görünüşünü de etkiliyor.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Oyunda çift canlısınız diyebiliriz. Oyun başladıktan sonra 4 dakika boyunca ölen oyuncular dirilebiliyor. Çünkü oyun bu süre içerisinde ölen oyunculara yeniden dirilme hakkı tanıyor. Öldüğünüz takdirde kaybedeceğiniz tek şey ise eşyalarınız. Ayrıca bu 4 dakika içinde birden çok kez ölüp dirilebilirsiniz.

  Oyunun Haritası

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesiHarita oldukça geniş. Kara Sis isimli zamanla daralan bir etki tarafından etrafınız kuşatılmış durumda. İçinde bulunmanız gereken alanın daralmasıyla rakip oyuncularla da sık sık karşılaşmanız mümkün olabiliyor. Haritanın çeşitli yerlerinde farklı tiplerde ve alanın daralmasıyla güçlenen yaratıklar bulunuyor. Ayrıca 6 adet Antik Sunak da haritanın çeşitli yerlerinde konuşlanmış durumda. Bu sunakları etkinleştirerek eşya ve çağrılabilir yaratıklar elde edebilirsiniz.

  Bu sunakları etkinleştirebilmek için ilk olarak Shadow Lord (Gölge Hükümdarı)’u yok ederek Kadimlerin Çağrısını elde etmeniz gerekiyor. Kadimlerin Çağrısı etkisini elde ettikten sonra Sunak Eseri’ni yok ettiğiniz takdirde Antik Sunak’ı aktive edebiliyorsunuz. Antik Sunak’ın sağladıkları;

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

        a)Laytenn: Güçlü antik silah Laytenn’i çağırdığınızda sağlığı tükenene kadar kullanmanız mümkün. Ancak Laytenn’in canı siz hasar almasanız bile zaman içinde sona ulaşacaktır. Oldukça güçlü olan bu antik silahın kontrol ettiği Laytenn etrafına yıkım saçıyor.

  Ayrıca başka bir oyuncunun çağırdığı Laytenn’i kullanma şansınız da bulunuyor.

        b) Yaşam İksiri: 8000 HP’yi anında yenileyen oldukça güçlü bir iksir.

        c) Parlak Aydınlanma: Parlak Aydınlamayı elde ederek anında 5 yetenek puanına sahip oluyorsunuz. Yetenekleri anında seviye atlatabilmeniz de mümkün oluyor.

        d) Tanrıça Nimet: 5 dakika boyunca hem 150 AP hem de 150 DP sağlayan bir güçlendirme.

        e) Aal’ın Gözü: Yakındaki düşmanları minimapte görmenizi sağlayan önemli bir etki.

  Shadow Arena İncelemesi – Oyun Deneyimimiz

  Kapalı Beta sürecinde olan bir oyun için oldukça iyi bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz. Daha önce Black Desert oynadığım için kontrollere ve kahramanlara alışmakta pek sıkıntı yaşamadığımı belirtmek isterim.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Oyunun grafik kalitesi oldukça iyi. Sistemim yeterli olduğu için en yüksek ayarlarda oyunu deneyimleme fırsatı buldum. Çevre unsurları, yapılar, kahramanlar ve atmosfer çok iyi bir şekilde oyunculara aktarılmış. Yetenek görselleri ve animasyonları da oldukça başarılıydı. Ayrıca karakterlerinizin çevreyle etkileşimi de iyi düşünülmüş bir detay. Tarlada yapılan bir savaş sırasında etrafınızda bulunan bitkilerin de duruma bağlı olarak zarar gördüğünü ve kesildiğini görebilirsiniz. Elbette grafikler açısından bazı noktalarda iyileştirmeler yapılması gerekiyor. Ani ışık parlamaları önünüzü görmenize engel olabiliyor. Bazı noktalarda hava çok aydınlıkken birkaç adım attığınız takdirde hava aniden kararabiliyor. Bunlar düzeltilmesi zor olan şeyler değil ancak biraz da olsa rahatsız ettiğini söyleyebiliriz.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Seslendirme konusunda da Pearl Abyss’in iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Çevre sesleri, kahraman seslendirmeleri, hareket sesleri ve yetenek sesleri sizlere oldukça önemli oyun içi mesajlar veriyor.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Oyuna derinlik katması amacıyla kahramanlarımız için hikâyeler de tasarlanmış. Ayrıca kahramanların Black Desert evreninden geldiklerini de hatırlatalım. İlerleyen zamanlarda bu hikâyeler üzerinden çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi de mümkün. Çünkü Pearl Abyss Black Desert için sürekli ve farklı çeşitlerde etkinlikler düzenliyor. Bu oyunda da oyuncularına bu tarz etkinlikler sunacağından neredeyse eminiz.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Oyunda güçlenebilmeniz için sürekli olarak yaratıkları kesmeniz ve bol bol eşya toplamanız gerekiyor. Çünkü üzerinizde bulunan eşya setini, aynı eşyadan 3 adet bularak güçlendirebiliyorsunuz. Bu da sizi bir bakıma farmlamaya itiyor. Yaratıklardan can iksiri ve kısa süreli güçlendirmeler de kazanabiliyorsunuz. Oyunda kullanabileceğiniz eşyalar oldukça çeşitli. Kestiğiniz yaratıklardan 2 atış hakkı olan ateşli silahlardan tuzaklara kadar pek çok eşya çıkması mümkün. Ayrıca yalnızca yaratıklardan değil çevrenizde bulunan çeşitli sandıklardan da eşya kazanabilirsiniz. Pek çok farklı yerde sandıklar bulunuyor. Binaların içerisinde, çimenlikte, nehirde ve tarlada açılmayı bekleyen sandıklar var.

  Ancak bizim kullandığımız en iyi strateji iki oyuncu arasındaki savaştan kendinize pay çıkarmak. Canı azalan rakiplerinizin ikisini aynı anda ya da yaşayan tek rakibinizi öldürerek de hızla güçlenmeniz mümkün.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Antik Sunaklardan elde edilen eşyalar oldukça güçlü olsa bile bunlara sahip olmadan da oyunu kazanmanız mümkün. Bu noktada Antik Sunakların bir kazanma koşulu olarak oyunda yer almaması bizce iyi bir tercih. Çünkü Shadow Lord katletmesi oldukça zorlu bir yaratık. Ayrıca bu yaratığa karşı savaşırken rakiplerin saldırılarına da açık bir hale geliyorsunuz. Bu noktada Antik Sunaklar iki ucu keskin bıçak olarak karşımıza çıkıyor.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesi

  Kahramanların çoğunda dash (atılma) yeteneği bulunuyor. Bu da menzilli ve dayanıksız olan şampiyonların oynanışını fazlasıyla zorlu kılıyor. Ayrıca yetenek atışlarının ıskalanması durumunda hayatta kalma ihtimali oldukça düşüyor. Yakın menzilli ve dayanıklılığı daha yüksek olan şampiyonlar bizce biraz daha avantajlı durumda. Dünya Sıralaması ise bu tezimizi kanıtlar nitelikte. İlerleyen süreçte kahramanlar arasındaki dengenin sağlanmasını umuyoruz.

  pearl-abyssin-yeni-oyunu-shadow-arena-incelemesiShadow Arena İncelemesi yazımızın sonuna gelmiş bulunuyor. Shadow Arena ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bizi takip etmeyi unutmayın.