Ana Sayfa Espor Worlds 2020 Finali Yarın Oynanacak!

Worlds 2020 Finali Yarın Oynanacak!

254
0
Worlds 2020 Finali Yarın Oynanacak!
Worlds 2020 Finali Yarın Oynanacak!

Riot Games, League of Legends Dünya Şampiyonası etkinliğinde sona yaklaşılıyor. Dünya’nın en büyük espor organizasyonlarından biri olarak gösterilen Worlds 2020 için son düzlüğe girildi. Ön eleme aşamasıyla birlikte 1 aydan uzun süren bu etkinlik 31 Ekim’de son bulacak. Ancak şampiyonanın en çok beklenen kısmı tabii ki finaldeki açılış gösterisi.

Açılış gösterisinin hazırlıklarından bahsetmeden önce Dünya Şampiyonası mücadelelerinden biraz bahsedelim. Bu aşamada finale yükselmeyi başaran Suning ve DAMWON Gaming’in turnuva serüvenini anlatacağız.

Worlds 2020 Açısından Bölgelerin Başarısı Sorgulanıyor!

worlds-2020-finali-yarin-oynanacak

Worlds 2020 için grup aşamaları pek çok açıdan bölgeleri şok etkisi altına aldı diyebiliriz. Turnuva öncesinde Çin ve Kore bölgelerinin başarılı olması bekleniyordu. Ancak Avrupa ve Amerika bölgelerinin bu kadar düşük seviyeli olması ve diğer bölgeler tarafından bu denli ezilmesi kimse tarafından tahmin edilemiyordu.

Kuzey Amerika bölgesi (LCS) Grup Aşaması’nda 3 takım ile temsil edilmişti. Bu 3 takım (FlyQuest, TSM, Team Liquid) Çeyrek Final’e yükselmeyi başaramadı. FlyQuest ve Team Liquid gruplarında 3. oldular, TSM ise Grup Aşaması’nda 6 mağlubiyet alarak sonuncu oldu.

Çin ve Avrupa ise Grup Aşaması’nda birer kayıp vermişti. Çin (LPL) takımı LGD Gaming, ön eleme aşamasından yükselerek C grubuna dahil olmuştu. 3 galibiyet ve 3 mağlubiyet alarak grubunda 3. oldu. Avrupa (LEC) takımı ROGUE ise B grubunda 1 galibiyet ve 5 mağlubiyet alarak 4. sıraya yerleşti.

Kore (LCK) ise kayıp vermeden Grup Aşaması’nı atlatmayı başardı. DAMWON Gaming ve GEN.G Esports gruplarını lider tamamlarken DRX de ikinici sıradan çeyrek final biletini kaptı.

Suning ve DAMWON Gaming için Worlds 2020 Serüveni

worlds-2020-finali-yarin-oynanacak

2020 Dünya Şampiyonası’nda Grup Aşaması’nı ilk iki sırada bitiren 8 takım çeyrek finale yükselmişti. 15 – 18 Ekim tarihlerinde oynanan dört karşılaşmayla çeyrek final maçları tamamlandı.

Çeyrek finallerin ilk günü, DRX ve DAMWON Gaming’i karşı karşıya getirdi. İki Kore temsilcisinin karşılaşmasında favori DAMWON’du. Seri de beklendiği gibi ilerledi ve DAMWON 3-0’lık rahat bir galibiyet ile adını yarı finale yazdırdı.

worlds-2020-finali-yarin-oynanacak

İkinci günde bu defa iki Çin takımının eşleşmesine tanık olduk. JD Gaming ile Suning Gaming’i karşı karşıya getiren seride sürpriz bir sonuç alındı. Çoğu insan JD Gaming’in rahat bir galibiyet ile yarı finale yükseleceğini düşünüyordu. Ne var ki Suning Gaming seriyi 3-1 kazanarak yarı finale yükselmeyi başardı.

Yarı final heyecanı 24 Ekim’deki G2 Esports – DAMWON Gaming karşılaşmasıyla başladı. Avrupa temsilcisi G2 Esports için özellikle Batılı izleyiciler büyük umutlar besliyordu. Favori DAMWON olsa da G2’nun sürprize imza atabileceğine dair bir inanç vardı. Ne var ki Kore temsilcisi DAMWON seride sürprize izin vermedi. 3-1’lik rahat bir galibiyet ile adını finale yazdırdı.

Yarı finalin ikinci ayağında ise iki Çin ligi temsilcisi, TOP Esports ile Suning, karşı karşıya geldi. TOP Esports tarafı şampiyonanın favorilerinden biriydi ancak çeyrek finalde zorlanmış olmaları onlar hakkındaki soru işaretlerini arttırıyordu. Öte yandan Suning ise kendilerinden beklenenden çok daha yüksek bir performans sergiliyordu. Yarı final serisi, TOP Esports hakkındaki soru işaretlerinin sebepsiz olmadığını gösterdi. Suning, favori olmadığı seriyi 3-1 kazandı ve adını finale yazdırdı.

2020 Dünya Şampiyonası’nda yarı final karşılaşmaları 24 ve 25 Ekim tarihlerinde oynandı. Serilerini kazanan DAMWONG Gaming ve Suning adlarını finale yazdırdı.