Ana Sayfa Konsol Amnesia: Rebirth Duyuruldu!

Amnesia: Rebirth Duyuruldu!

413
0
Amnesia: Rebirth Duyuruldu!
Amnesia: Rebirth Duyuruldu!

Sevilen gerilim-korku yapımlarından olan Amnesia serisinin yeni oyunu olan Amnesia: Rebirth duyuruldu! Şu ana kadar çıkardığı korku oyunlarıyla adını duyuran Frictional Games, Amnesia serisi ile çok geniş bir oyuncu kitlesine ulaşmayı başarmıştı. Amnesia serisi kadar büyük yankı uyandırmasa da SOMA da oyuncuları tatmin etmeyi başarmıştı.

amnesia-rebirth-duyuruldu

Amnesia serisine ait iki oyun mevcut. Bunlar Amnesia: The Dark Descent ve Amnesia: A Machine for Pigs. Serinin ilk oyunu olan The Dark Descent’da Daniel isimli bir karakteri yönlendiriyoruz. Bir kalenin içinde hafızasını kaybetmiş şekilde uyanan karakterimiz bazı gerçekleri ortaya çıkarmak zorundaydı. Kalenin içerisinde gezdikçe kendisine bıraktığı notları okuyan Daniel’ın tek dostu kendisiydi. Notları okudukça öğrendikleri ise yalnızca kendisini daha fazla dehşete sürüklemişti. İlk olarak notları bırakanın kendisi olduğunu ve hafızasını bilerek sildiğini öğrenen karakterimiz, şatonun içerisindeki bir gölge hakkında da kendisini uyarıyordu. Kendisine özel mekanikleri ve tamamen savunmasız oluşumuzla korku türü oyunları sevenleri kendisine hayran bırakmıştı. Oyunun içinde barındırdığı bulmaca ve aksiyon ögeleri de oyuna farklı bir hava katıyordu.

amnesia-rebirth-duyuruldu

Serinin ikinci oyunu A Machine for Pigs ise aynı başarıyı gösteremese de kötü bir oyun diyemeyiz. Bunun ana sebebi olarak oyunun başında bu kez Frictional Games’in bulunmaması diyebiliriz. Yapımcı rolünü The Chinese Room’un üstlendiği ikinci oyunda pek çok özellik törpülenmiş ya da oyundan çıkartılmış. Oyuncuların beğenmemesine sebep olan ise törpülenen ve çıkartılan özellikler yüzünden korku faktörünün azaltılmasıydı. Oyun hikaye anlatımı konusunda ilk oyunun çok gerisinde kalmasa da oynanış açısından fazlasıyla basit kalmıştı. Gaz lambasının sınırsız bir şekilde kullanılması ve tehlike anlarında yanıp sönmesi gibi yenilikler oyuncuların hoşuna gitmemişti. Atmosfer, sesler ve grafik kalitesi konusunda beklenileni sunsa da bu kez yaratıklar konusunda afallayan oyun istenileni sunamamıştı.

Ancak oyuncuların uzun zamandır beklediği oyun geliyor olabilir. Yapımını tamamen Frictional Games’in üstlendiği korku dolu bir Amnesia oyunu bu yılın sonbahar aylarında oyuncularla buluşabilir.

Amnesia: Rebirth oyununda, 10 yıl önce yayınlanan Amnesia: The Dark Descent oyununun devamı konu alınmış. Yani Amnesia: A Machine for Pigs’deki gibi ayrı bir oyun ve ayrı bir evren olması söz konusu değil. Tasi Trianon isimli bir karakteri yöneteceğimiz oyunda Cezayir’in çöllerine gideceğiz. Yeni oyunda, ilk oyunun sevilen özelliği Sanity de kullanılacak. Bu sayede karakterinizin akıl sağlığını da kontrol altında tutmanız gerekecek. Yaratıklara uzun süre bakmamanız veya karanlıkta çok uzun süre beklemeniz halinde akıl sağlığınızın zarar göreceğini unutmayın.

Amnesia: Rebirth için kesinleşen bir tarih yok. Yalnızca oyunun bir erteleme yaşanmadığı takdirde 2020 yılının sonbahar aylarında çıkacağı duyuruldu. Oyunla ilgili gelişmeleri kendisine ait websitesi aracılığıyla takip edebilirsiniz. Oyunun çıkacağı platformların PC ve PS4 olduğu açıklandı. Biz yeni oyun için şimdiden heyecanlandık, peki ya siz?