Ana Sayfa Konsol Oyun Dünyasında Cloud Teknolojisi, xCloud mu Stadia mı?

Oyun Dünyasında Cloud Teknolojisi, xCloud mu Stadia mı?

384
0
Oyun Dünyasında Cloud Teknolojisi, Xcloud mu Stadia mı
Oyun Dünyasında Cloud Teknolojisi, Xcloud mu Stadia mı

Cloud teknolojileri son dönemde oyun dünyası için oldukça önemli gelişmeler gösteriyor. Bir süredir oyun platformu olma konusunda adını sıkça duyduğumuz Google’ın yeni ürünü Stadia, Teknik olarak 19 Kasım’da kullanıcıların hizmetine sunulmaya başlandı ancak Microsoft ürünü xCloud hala gizemli bir şekilde yoluna devam ediyor ve çıkış tarihi henüz belli değil.

Stadia ve xCloud Fiyatlandırmaları

Satın almanın en önemli etkenlerinden biri olan fiyatlandırmalar konusunda, bu iki cloud hizmetinin neler sunduğuna bakacak olursak, Stadia’nın Founders Edition paketi 129,99 dolar, Pro abonelik paketi 9,99 dolar ve temel modeli ise ücretsiz şekilde kullanıcılara sunuyor. Tabii her paketin sağladığı avantajlar da değişiyor. xCloud ise xBox One ve xBox Game Pass Ultimate özellikleriyle entegre gelecek gibi görünüyor. Bu nedenle bu platformlardaki abonelikler xCloud’un da önünü açacaktır ve bazı seviyelerde ürünler ücretsiz olarak temin edebilir. Bu karşılaştırmalar doğrultusunda, xCloud ücretsiz olarak 1080p 60 fps yayın akışı sunmadığı sürece Stadia’nın ücretsiz kullanıcılarını süspanse edemeyecek gibi görünüyor. Ancak ücretli sürümlerde xBox Game Pass Ultimate ile entegre bir kullanım sunduğu takdirde, xCloud çok daha uygun fiyatlarla ulaşılabilir bir platform olabilir.

Hangi oyunları oynayabileceğiz?

Başlangıçta xCloud test sürümü içerisinde 50 oyun sunarken, Stadia ise 22 oyun ile yola başlıyor. Ayrıca xCloud’un direkt olarak xBox One içerisinde yer alan 3500 oyunu da destekleyeceğini düşünecek olursak ve geliştirilmekte olan 1900 oyun olduğunu hesaba katarsak, gelecekte xCloud ile oynayabileceğimiz oyun sayısının 5000’i aşacağını söyleyebiliriz.

Stadia’nın kütüphanesi için onaylanmış kesin sayılar belli olmasa da; Bethesda, Capcom, EA, THQ ve Ubisoft gibi büyük oyun geliştiricileriyle anlaşmalar imzalamaya başladığını biliyoruz. Tabii bu markalarla yapılan görüşmelerde, oyunların sadece Stadia’da çıkma ihtimali düşük olabilir. Mesela Elder Scrolls 6’yı her iki platformda da göreceğiz. xCloud ayrıca xBox’a özel üretilen oyunların da alacaktır. Stadia, geçmişe yönelik bir hamle yaparak eski oyunların platformda yer almasını sağlamadığı sürece, xCloud oyun havuzu konusunda Stadia’nın önünde olacak gibi görünüyor.

Hangi platformun kullanımı daha kolay olacak?

Her iki hizmet de akıllı cihazların tamamında yer alacak şekilde tasarlanıyor. Stadia tarafında TV, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlar dahil olmak üzere, Youtube’a ulaşabildiğimiz her cihaz için kullanılabilir olacak. Project xCloud ise şu an yalnızca Android cihazlarda çalışıyor ve 2020 içerisinde Windows 10’a da gelmesi planlanıyor. xCloud ilk ortaya çıktığında her cihazda kullanılacağı söylense de, bu konuda herhangi bir geliştirme henüz görebilmiş değiliz. Stadia bu konuda önde görünüyor.

O halde xCloud mu Stadia mı?

Bu aslında oyuncunun tercihlerine göre değişiyor. Koltuğunda kıvrılıp oyun oynamak isteyen oyuncular için xCloud çok da efektif bir seçenek gibi görünmüyor. Ancak xBox One sahibi olan ve bu platforma aşina olan insanlar için oldukça efektif seçenekler sunuyor xCloud.