Ana Sayfa Konsol Playstation 5 Özellikleri Sony Tarafından Açıklandı!

Playstation 5 Özellikleri Sony Tarafından Açıklandı!

306
0
Playstation 5 Özellikleri Sony Tarafından Açıklandı!
Playstation 5 Özellikleri Sony Tarafından Açıklandı!

Teknoloji devlerinden Sony’nin yeni oyun konsolu Playstation 5’in 2020 yılının sonlarına doğru oyuncuların beğenisine sunulacağı yapılan açıklamayla resmileşmişti. Playstation 5 ile ilgili detayları kendilerine özel bir etkinlik düzenleyerek açıklayacağını belirten Sony istediğini başaramadı. Koronavirüs sebebiyle tüm dünyanın büyük önlemler aldığı bu günlerde pek çok etkinliğin iptal edildiğini ve online etkinliklere yönelmeye başlandığını hatırlatalım.

Japon teknoloji devi Sony Playstation Blog etkinliğinde PlayStation 5’in özelliklerini ve teknik detaylarını paylaştı. Detaylara geçmeden önce bomba gibi bir konsolun yolda olduğunu belirtelim.

Playstation 5 Donanımsal Özellikleri

playstation-5-ozellikleri-sony-tarafindan-aciklandi

Playstation Blog etkinliğinde Playstation 5’in pek çok özelliğine değinildi. Bunlar Playstation üzerinde yapılan geliştirmelerden teknik detaylara kadar pek çok bilgiyi içeriyordu.

İlk olarak Playstation 5’in sekiz çekirdekli AMD Zen 2 mimarili işlemciden güç aldığı paylaşılanlar arasında yer alıyor. Bu işlemci 3.5 GHz frekansında çalışıyor. Konsolun grafik işlemcisi tarafında da çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Playstation 5 için özel olarak üretilen bir grafik işlemcisi kullanılıyor. PS5,  Sony için özel olarak üretilmiş AMD RDNA 2 grafik kartıyla gelecek.  Bu grafik kartu 36 işlem birine sahip, 10.28 TFLOPs seviyesinde performans sunacak. Görüntü noktasında 4K 120FPS ve 8K’yı destekleyeceği de etkinlik sırasında sızdırıldı.

playstation-5-ozellikleri-sony-tarafindan-aciklandi

Sony tarafından açıklanan diğer özelliklere gelirsek en çok dikkat çeken tabii ki SSD kısmı olur. Bu noktada oyuncuların yoğun taleplerini yerine getiren Sony, Playstation 5’i dahili bir SSD ile satışa sunacak. Ancak bu SSD sıradan değerlere sahip değil. Uzun zamandır üzerinde durdukları bekleme sürelerini inanılmaz derecede kısaltacağı ve indirme hızını arttıracağı konusunda söyledikleri konusunda haklı olabilirler. Playstation 5’de bulunan SSD saniye 5GB okuma hızına sahip. Kapasitesinin ise 825 GB olacağı etkinlik sırasında sızdırılan bir diğer bilgi olarak karşımıza çıkıyor. Playstation 5’te 2GB boyutunda bir verinin yüklemesi 0.27 saniye sürecek. Bu süre Playstation 4’te, 1 GB için 20 saniyeydi. Playstation 5 dahili depolama biriminin yanında kullanıcılara harici depolama imkanı da sunuyor. Bu noktada NVME SSD kullanılacağı belirtiliyor.

Playstation 5’te 16 GB DDR6 RAM bulunuyor. Bellek bant genişliğinin ise 448GB/sn olacağı söylendi. Bu değerler göz önüne alındığında Playstation 5’in eski nesil konsollara göre yüzlerce kat hızlı olduğunu söylemek mümkün. Bu sayede hem oyuncular için çok keyifli bir deneyim sunulurken geliştiricilerin de özgürce fikirlerini uygulayabileceği bir konsol oluşturulmuş.

Tüm bunların üzerine Playstation 5’te geriye dönük uyumluluk özelliği de bulunuyor. Bu da demek oluyor ki, Playstation 4 oyunlarını Playstation 5 ile oynayabilirsiniz. Başlangıç olarak 100 oyun için bu desteğin sunulacağı belirtildi. Ancak oyunların isimleri verilmedi. Ayrıca sunumda 3D Ses Sistemi üzerinde de fazlasıyla durulduğunu belirtelim. Oyunculara, oynadıkları oyunun atmosferini daha gerçekçi bir şekilde yansıtacak olan bu teknoloji için Sony’nin büyük umutlar beslediği dikkatlerden kaçmadı. Playstation 5’in tasarımına dair bir görsel paylaşılmadı. Çıkış tarihi ve fiyatı konusunda da bir bilgi verilmedi.