Ana Sayfa PC Türk Yapımı Oyunlar: No 70: Eye of Basir

Türk Yapımı Oyunlar: No 70: Eye of Basir

391
0
Türk Yapımı Oyunlar: No 70: Eye of Basir
Türk Yapımı Oyunlar: No 70: Eye of Basir

Old Moustache tarafından yapılan No 70: Eye of Basir Türk yapımı bir korku oyunu. Oyunla ilgili detaylar haberimizde yer alıyor.

Türk yapımı olan bir sürü oyun çıktı. Bu oyunlara baktığımızda film sektörüne benzer bir yönelim görüyoruz. No 70: Eye of Basir de böyle bir oyun. Din temalı ve bulmaca ağırlıklı korku ve gerilim oyunu diyebiliriz. Oyun 5 kişilik bir ekip tarafından yalnızca 2 sene içerisinde geliştirilmiş.

Oyunda 12 adet dil desteği bulunuyor. Türkçe ve İngilizce için hem altyazı hem de seslendirme olarak tam destek sunulmuş. Bu açıdan bakarsak yapımcı firma yurtdışı pazarını da hedeflemiş.

Oyunun hikayesine bakacak olursak, Erhan ve Aras isimli iki kardeş küçüklüklerini babannelerinin evlerinde geçirmişlerdir. Bu evde yaşadıkları süre boyunca birtakım paranormal olaylar da yaşamışlardır. Aradan 20 yıl geçmiştir ve babanneleri ölmüştür. Erhan ve Aras kendi ilgi alanlarına yönelmiştir. Erhan başarılı bir arkeolog Aras ise kreatif direktör olmuştur.

Bir sabah Erhan uyandığında evindeki bir şeylerin normal olmadığını fark eder ve araştırmaya koyulur. Ortadan kaybolan kardeşini aramak Aras’a kalmıştır. O sırada Basir’in gözü adı verilen bir merceği bulur ve bu mercekle birlikte maceramız başlar. Bilmeyenler için Basir, Allah’ın 99 isminden biri olan ve her şeyi gören anlamına gelen el-Basir’den esinlenerek konulmuş bir isimdir.

Oynanış

No 70: Eye of Basir

No 70: Eye of Basir son dönemlerin popüler oyunlarından Outlast ile benzerlik göstermekte. Elimizde bir silahla yaratıkları öldürmekten çok saga sola koşuşturduğumuz bir korku-gerilim oyunu. Tabii ki bu koşuşturmalar esnasında çeşitli bulmacaları da çözmemiz gerekiyor. Bulmacalar konusuna gelecek olursak oyun sanki sizi takip ediyor gibi hissettiriyor. Çünkü geçtiğiniz odalardan tekrar geçmeniz gerekiyor ve bu sefer etrafın farklı göründüğünü fark ederek biraz daha geriliyorsunuz.

Ses-Müzik

Korku oyunlarında atmosfer çok önemlidir. Bunun için müziklerin ve seslerin çok iyi kullanılması gerekiyor. Bu oyunda müzikler ve ses efektleri çok iyi kullanılmış. Atmosferin içine sürükleyen müzikler, gerilimi artıran sesler ve aniden gelen ürperti…

Grafik

No 70: Eye of Basir

Görüntü kalitesi oldukça iyi. Mekan ve nesne tasarımı konusunda gerçekten başarılı bir yapım. Fakat Unreal Engine 4 kullanılmasına ragmen 1080P’nin üzerine çıkmadıklarını görüyoruz. Motorun sağladığı tüm imkanlardan faydalanılmaması biraz üzücü olsa da VR desteğinin olması bunu kapatıyor. HTC Vive desteği sayesinde kendinizi Aras yerine koyup gerilimi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Işıklandırma açısından biraz zayıf kalıyor. Zaten karanlık olan ortamda bir de ışıklandırma yetersiz kalınca etrafı görmeden ilerliyorsunuz. Ve ışıklandırmayla ilgili bir özelleştirme yapamıyorsunuz. Çünkü ayarlar kısmında bu alana yer verilmemiş.

Oyunu Steam’den satın alabilirsiniz. Oyuna ücretsiz DLC’ler ekleneceğini de hatırlatalım.

Minimum Sistem Gereksinimleri

    • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10
    • İşlemci: Intel Core i3 4160 / AMD FX-6300
    • Bellek: 4 GB RAM
    • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 690 / Radeon HD 7990
    • Depolama Alanı: 15 GB boş alan