Ana Sayfa Konsol Epic Games Publishing İlk Ortakları Duyuruldu!

Epic Games Publishing İlk Ortakları Duyuruldu!

26
0
Epic Games Publishing İlk Ortakları Duyuruldu!
Epic Games Publishing İlk Ortakları Duyuruldu!

Epic Games oyun yayıncılığı konusunda önemli bir adım attıklarını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Remedy Entertainment, Playdead ve genDESIGN ile anlaşmaya varıldığı belirtildi. Epic Games Publishing ile geliştirici ve yayıncı ilişkileri konusunda devrimsel nitelikte bir anlaşma yapıldığı belirtildi.

Bugün Epic Games, “önce geliştirici” yaklaşımını benimseyen, çok platformlu yeni bir oyun yayınlama girişimini duyuruyor. Epic Games Publishing’de yer alacağını duyuran ilk ortaklar; gen DESIGN, Playdead ve Remedy Entertainment oldu.”

Remedy Entertainment, Quantum Break, Alan Wake, Max Payne ve son çıkardığı Control oyunlarıyla oldukça bilinen bir yapımcı. Playdead ise Limbo ve Inside oyunlarıyla biliniyor. Daha kısa oynanış süresi sunan ama hikayesiyle içine çeken oyunlar çıkararak oyuncuların kalbini kazanmıştı. Firmanın yeni bir oyun üzerinde çalıştığı biliniyor. genDESIGN ise oyun dünyasının farklı tarzdaki oyunlarıyla biliniyor. Shadow of the Colossus oyununun ardından ICO isimli özgün bir oyun daha çıkarmışlardı. Uzun bir geliştirme sürecinin ardından The Last Guardian oyunuyla bir kez daha takdirleri toplamıştı.

Geliştiriciler Baskı Altına Alınmayacak!

“Geliştirici/yayıncı modelini kökten değiştirmek isteyen Epic Games, yaratıcıların muhteşem oyunlar yapmaya odaklanabilmesi için sektörün en geliştirici dostu şartlarına sahip olmayı hedefliyor.

  • Yaratıcılıkta sınır tanımamak ve sahiplik. Geliştiriciler, ürettikleri eserlerin tüm fikri mülkiyet haklarına ve eserler üzerinde yaratıcılık açısından %100 kontrole sahip olacaklar.
  • Tamamı fonlanan projeler. Epic Games Publishing, geliştirme maliyetlerinin %100’ünü karşılayacak. Buna geliştirici maaşlarından kalite güvencesi, yerelleştirme, pazarlama gibi pazara açılma maliyetlerine kadar tüm yayınlama maliyetleri de dâhil olacak.
  • Yüzde 50/50 kâr paylaşımı. Geliştiriciler eserleri için adil bir pay alacak. Maliyetler düşüldükten sonra geliştiriciler tüm kârın en az %50’sini kazanacak.

Epic Games’in Kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, “Biz yayıncılarla çalışırken kendimiz için istediğimiz yayınlama modeli neyse, şu an onu oluşturuyoruz.” dedi.

Epic Games Publishing Genel Müdürü Hector Sanchez, “gen DESIGN, Remedy ve Playdead sektörün en yenilikçi ve yetenekli stüdyoları arasında. Oyun yapmaya sağlam bir vizyonla yaklaşıyorlar.” dedi ve şöyle devam etti: “Onlar kreatif tarafta tam kontrole sahip olacak, Epic de projeyi fonlayıp hizmet sunarak sağlam bir temel oluşturacak.”

Geliştiricilerin ilerleyen süreçte çıkartacakları oyunlarla ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Farklı oynanış stilleriyle ve çeşitli evrenlerle hayatımıza yeni türleri sokan bu geliştiriciler artık büyük bütçelerle desteklenerek çalışmalarına devam edebilecekler. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.