Ana Sayfa PC E3 2023 İptal Edildi

E3 2023 İptal Edildi

76
0
E3 2023 İptal Edildi

2023 Elektronik Eğlence Fuarı (E3) iptal edildi.

Entertainment Software Association (ESA) ve fuar organizatörü ReedPop, Haziran ayında yapılması planlanan etkinliğin artık yapılmayacağına dair bir açıklama yayınladı.

ReedPop’un küresel oyunlardan sorumlu başkan yardımcısı Kyle Marsden-Kish VGC’ye yaptığı açıklamada, “Ortaklarımızın ve bizim bu etkinliği gerçekleştirmek için harcadığımız tüm çabalar nedeniyle bu zor bir karardı, ancak sektör ve E3 için doğru olanı yapmak zorundaydık” dedi.

“İlgilenen şirketlerin oynanabilir demolarının hazır olmayacağını ve kaynak bulma zorluklarının bu yaz E3’te bulunmayı üstesinden gelemeyecekleri bir engel haline getirdiğini takdir ediyor ve anlıyoruz.

“E3 2023’e katılmayı taahhüt edenler için, hak ettiğiniz ve ReedPop’un etkinlik deneyimlerinden beklediğiniz gösteriyi sunamadığımız için üzgünüz.”

Açıklamada ayrıca ESA ve ReedPop’un “gelecekteki E3 etkinlikleri” konusunda birlikte çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

IGN, ESA’nın bugün erken saatlerde üyelerine e-posta göndererek gösterinin iptal edildiğini bildirdiğini bildirdi.

E-postada, E3 “sevilen bir etkinlik ve marka olmaya devam ederken”, 2023 versiyonunun “sektörümüzün büyüklüğünü, gücünü ve etkisini sergileyecek şekilde yürütmek için gerekli olan sürekli ilgiyi toplamadığı” belirtildi.

Raporun ardından Summer Game Fest’in organizatörü Geoff Keighley Twitter’da yaptığı açıklamada gösterisinin hala planlandığını ve E3’te yanlış olduğunu düşündüğü şeylere bir çözüm olarak yaratıldığını yineledi.

Keighley, “E3 benim ve birçoğunuz için çok şey ifade ediyordu,” diye yazdı. “Dört yıl önce, E3’ün küresel ve dijital bir dünyada rekabet edebilmek için gerektiği gibi gelişmediğini fark ettim. Biz de sıradakini inşa etmeye başladık. Summer Game Fest’te [8 Haziran’da] görüşmek üzere.”

Ubisoft’un Pazartesi günü yenilenen kongreye katılma planlarından geri adım attığını duyurmasıyla E3’ün geleceği sorgulanmaya başlandı.

Geçtiğimiz ay Assassin’s Creed yayıncısı, Haziran ayında geleneksel mekânı Los Angeles Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuara katılacağını kamuoyuna açıklayan ilk büyük şirket olmuştu.

Ancak şirket VGC’ye yaptığı açıklamada “farklı bir yönde ilerlemeye” karar verdiğini ve bunun yerine 12 Haziran’da Los Angeles’ta kendi Ubisoft Forward Live etkinliğini düzenleyeceğini söyledi.

Ubisoft’un açıklamasını ertesi gün Sega ve Tencent’ten gelen benzer açıklamalar izledi ve her ikisi de fuara katılmayacaklarını doğruladı.

Sonic’in yayıncısı Sega IGN’e yaptığı açıklamada “Dikkatli bir değerlendirmeden sonra E3 2023’e katılımcı olarak katılmamaya karar verdik” dedi. “Gelecekte duyurulan ve duyurulmayan projeler hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bir Tencent sözcüsünün de oyun yayıncılığı bölümü Level Infinite’in E3’e katılmayacağını doğruladığı bildirildi.

Nintendo ve Xbox bu yılki etkinliğe katılmayacaklarını daha önce teyit etmişlerdi ve PlayStation’ın da katılması beklenmiyordu.

E3 2023 – sektörün en önemli etkinliğinin dört yıl sonraki ilk fiziksel gösterisi – PAX, EGX ve Star Wars Celebration’ın arkasındaki medya ve etkinlik şirketi ReedPop tarafından Entertainment Software Association’dan devralınmıştı.

Yenilenen format uyarınca E3’ün ilk iki günü (13-14 Haziran) sadece iş dünyasına ayrılacaktı. Üçüncü gün (15 Haziran) hem iş hem de tüketici ziyaretçilerini ağırlayacak, son gün (16 Haziran) ise tüketicilere ayrılacaktı.

ReedPop bu ayın başlarında yayınladığı bir güncellemede, adı açıklanmayan “AAA şirketlerinin yanı sıra indie severler ile teknoloji ve donanım firmalarının” LACC’ye “geri dönmeyi” taahhüt ettiklerini iddia etti.